Kako Određujem Cenu Slike

Last Updated on July 3, 2025 by MishaOriginalsArt

Trenutno imam akciju na Mini slike serijal, gde kupac sam odredjuje cenu. Javite se za nesto lepo 🙂

Ponekad mi se čini da ljudi imaju zadršku kod poručivanja slika ili upita za cenu. Stoga želim da objavim ovaj članak, da vam bude lakše i da vidite šta sve ulazi u cenu slike.


Naravno, nije za svakog umetnika isto, ovo je moj lični pristup.


U isto vreme vas možda i malo edukujem, jer ne pojmi svako koliko košta slikarstvo, bilo kao hobi ili kao posao (što je meni trenutno negde između).

Želim da znate da uvek možemo da napravimo dogovor, jer poenta umetnosti je da usreći svakog i bude prisutna u svakom domu.

Dakle, da pređemo na stvar.

U određivanje cene slika ulazi više faktora

Počev od materijala do vremena izrade, u cenu slike uračunavam više faktora.

Materijali – od boja do platna

Što se boja tiče, akril je generalno jeftiniji od ulja, mada kada se nakupi na gomilu zna da dostigne i do 200€ po porudžbini. Da, samo za boje.
Uljane boje isto, ako ne i skuplje.

U zavisnosti od toga kako, šta i čime radite, boje mogu da se troše polako ili brže.

Impasto tehnikom (debeli nanosi) se troši više nego tankim slojem četkicom. Sve ovo možete istražiti sami ili me pitati da vas uputim kako i šta.

Ako vas interesuje teksturna umetnost, znajte da je strukturna pasta isto skupa i više se troši – zna da ode i celo pakovanje od oko 200–300g na jedno platno, zavisi šta se i kako radi. Kao što vidite ispod, 300ml paste je 850 dinara. 

Četkice se menjaju po potrebi i to priznajem kupujem na Temu i Aliexpressu iz prostog razloga – za sada još nisam kupila četkicu od 600 dinara koja je mogla više i trajala duže od one koja košta 50 centi sa Alija.

Linjaju se sve, sve se tope u terpentin, sve se krive, svima se lome drške.

Inače, ako neko zna koje su najbolje četkice, javite mi, imate moj kontakt 😀

Platna kao posebna kategorija

Platna raznih veličina i kvaliteta imaju razne cene.

Ovako napamet rečeno, imate platna na blind ramu, platna koja nisu zategnuta (kao za moje mini slike), platna u rolni, 2D i 3D platna, platna na dasci, same daske, platno na kartonu, itd.

Ovo se sve uzima u obzir kada mi poručujete sliku, plus materijal kojim će se raditi, prostorija gde će slika biti, da li će imati ram, itd.

Primer ispod za eko platno na blind ramu 40x40cm.

Takođe imate i crno i zlatno platno, gde crno platno dimenzija 30×40 košta ovoliko:

Dok crno 3D+ platno košta ovoliko

Njegove dimenzije su 30x30x6 cm i daje jako lep efekat. Evo da vidite kako izgleda poređenje uživo sa normalnim platnom, 3D platnom iz Kengura i 3D+ platnom.

A evo i cene za zlatno platno sličnih dimenzija.

Takođe zavisi gde kupite platno, ali to znači da treba utrošiti vreme na odlazak u radnju i na odabir platna, tako da često kupujem veličine i kvalitet tamo gde znam da je dobro.

Vreme utrošeno u rad

Neke slike uradim za dan, neke za nedelju.
Neke planiram mesecima, skiciram, pa brišem.
Za to vreme ne radim ništa drugo da zaradim, zato vreme košta.


Veličina platna + rad

Ovo opet odvajam kao posebnu kategoriju jer:

  • nekad se više radi na manjem platnu zbog detalja
  • veličina završene slike igra ulogu u ceni
  • iako manja platna manje koštaju, nekad je rad na manjem platnu jednostavno bolji nego što bi bio na većem pa zahteva jaču cenu

Ostali materijali – samo deluju nepotrebno dok ne zatrebaju

U ostale materijale ubrajam:

  • palete
  • istiskivače boje
  • razne završne sprejeve
  • lepkove
  • klinove za platna
  • kukice za kačenje

Sveske, olovke, indigo papir i blokove da ne nabrajam.

Svaka moja slika na blind ramu ima i pečat voskom, a i taj vosak se troši.


Pakovanja i pokloni

Volim da lepo upakujem slike, da kupcu pošaljem i neki poklončić, a sve to košta i troškovi se nagomilaju usput. Biram lep ukrasni papir, šaljem umetničke bukmarke / obeleživače za knjige, stikere, itd.
Jer moji kupci zaslužuju najbolje.

Uskoro planiram i brendirane kutije, a kako je krenula prodaja – možda i otvorim firmu. Ali o tom dodatnom trošku naknadno.


Ramovi

Od jeftinijih kineskih ramova od 250 din pa naviše. Idem na to da uramim svaku sliku u profi ram, ali to je trenutno teško ostvarivo. Naravno, cena rama se dodaje na cenu slike.


Marketing

Pošto su društvene mreže po principu plati-da-se-igraš, rešila sam da plaćam reklame. Verujem da je to jedini način da me otkriju trenutno. Iako troškovi po reklami nisu visoki, kada se sabere na kraju meseca – trošak nije ni zanemarljiv.


Dogovor

Ipak, stvar koja kuću gradi. Kada mi poruče sliku, volim da pitam za budžet, ponudim više opcija (kada su dostupne), pomognem u odabiru platna, materijala, veličine.


Ime

Razumljivo je da sam (trenutno) nepoznati slikar. Isto tako je razumljivo da je ime to koje zapravo prodaje sliku.

Aktivno radim na tome da stignem sve dalje u slikarstvu, jer je to moj poziv i moja ljubav.
Ali znajte da će uvek biti cenovno pristupačnih slika kod mene, jer – kao što kažem – umetnost je za svaki dom.


Dugovecnost slike

Postoje materijali koji nisu arhivski, odnosno ne traju koliko bi trajalo ulje na platnu. Stoga uglavnom ne prodajem crteže, ali jednostavno uzimam u obzir da li će sliku naslediti vaša deca i unuci ili ne.


Porez

Poslednje, ali ne i najmanje bitno. Ono od čega još malo pa ni mrtvi ne beže.

Pošto trenutno nisam i ne mogu biti član udruženja, a ne želim da osnujem firmu jer se ipak prodaja nije ustalila toliko, plaćam oko 25% od prodaje na porez po principu autorskih dela. (Bar me tako savetovali iz poreske za moju trenutnu situaciju).

Da, najbolje bi bilo da pravno lice otkupi moje slike – tada bi oni plaćali porez – i najbolje bi bilo da mi neko udruženje plaća, ali tako je kako je trenutno.

Share